cde 1

 

Jan Protheus Macků

Frontman přední metalové kapely Dymytry Jan Protheus Macků: „Inspirace je všude kolem nás. Pořád se něco děje. Možná až moc. Doslova ze všech stran nás dneska bombardujou vjemy, informace, fotky, videa, zážitky. Je to masakr. Někdy je spíš těžký se v tom všem aspoň trochu vyznat a neutopit se. Na naši novou desku Revolter jsem měl tolik námětů, že byl spíš problém vybrat, co nakonec dotáhnu do konce…“

 

„Inspirace je všude kolem nás“, říká Jan Protheus Macků

Jméno Jan Protheus Macků je nyní spojováno se třemi velkými projekty. V poslední době hudebním světem prolétlo několik novinek, kde je charismatický zpěvák, frontman přední psy – core skupiny Dymytry, vytříbený textař a výjimečný člověk Protheus skloňován. Proto v rozhovoru zavítáme lehce do minulosti a rovněž do blízké budoucnosti.

 

DSC 8539Před několika týdny jsme se velmi rádi zúčastnili poslechovky nové desky Dymytry Revolter. A jak už to bývá, cestou domů nám v uších stále zněly nové, pořádně nadupané songy, před očima dobíhaly zveřejněné videoklipy a většina otázek, na které kluci v ten večer odpovídali, byla samozřejmě směřována k nové desce a ke klipům. Dnes už je deska zveřejněna a sklízí jeden úspěch za druhým, o čemž vypovídá i udělení Zlaté desky, kterou skupina obdržela ještě před zahájením turné Dymytry Revolter tour 2019. A proto moje první otázka směřuje právě k Revolteru.

Honzo, jak je známo, hity Dymytry tvoří nejen specifická muzika, ale ruku v ruce i texty, ze kterých myšleno v tom nejlepším smyslu „mrazí“. Mohl bys nám, prosím, prozradit, kde bereš ke svým textům inspiraci?

 

 

Děkuju :) Inspirace je všude kolem nás. Pořád se něco děje. Možná až moc. Doslova ze všech stran nás dneska bombardujou vjemy, informace, fotky, videa, zážitky. Je to masakr. Někdy je spíš těžký se v tom všem aspoň trochu vyznat a neutopit se. Na naši novou desku Revolter jsem měl tolik námětů, že byl spíš problém vybrat, co nakonec dotáhnu do konce.

 

Jak vznikají nové songy Dymytry? Přijdeš nejdříve Ty s textem a k textu vzniká melodie pecky, nebo je dříve melodie, která Tě „chytne“ a píšeš k ní text?


Téměř vždycky píšu do muziky. Text podle mě nemá být zhudebněná báseň. Musí to spolu ladit. Někdy mě pecka chytne na první poslech a hned vím, o čem to bude. Někdy se s tím trápím měsíc. Ale dal jsem si předsevzetí, že zkusím otextovat všechno, co mi kluci z kapely dají. Někdy mám totiž po prvním poslechu pocit, že to nebude fungovat a nakonec se pecka vyloupne krásně. Nebo naopak.

Budeme ještě pokračovat na téma Revolter. Ale tentokráte už k samotnému Dymytry Revolter tour 2019… Skupina Dymytry je známá svou neotřelou velkolepou show. Rádi bychom našim čtenářům zodpověděli i něco ze zákulisí vzniku tohoto velkého turné. Ještě než vyrazíte na turné, máte možnost zhlédnout design scény v nějaké 3D vizualizaci a podílíte se na ni svými poznatky či je scéna svěřena nějakému speciálnímu týmu?

Náš kapelník si nás kdysi vybral, protože jsme něco uměli a něco chtěli dokázat. I když je to někdy těžká dřina, jsme všichni nastavení stejně – chceme dát lidem to nejlepší, co umíme, po všech stránkách. Na ničem nešetřit a nic neodfláknout. Gorgy je muzikant a taky zvukař a zároveň se vyzná i v neskutečně složitým zapojení všech LEDek, plamenů a tak, takže velkou část audiovizuální stránky řeší on a Dymo. A samozřejmě za náma stojí velkej tým lidí od zvuku, světel a všeho kolem.

georgy a dymo

Turné Dymytry Revolter tour 2019 skýtá dohromady 13 zastávek, z toho 3 megakoncerty s názvem DYMYTRY REVOLTER MONSTRUM SHOW. To, že tři megakoncerty budou specifické, není žádným tajemstvím.  Ale bude se od sebe  ( např. při videoprojekcích )  lehce lišit i jednotlivých 10 koncertů?


Kluci dělali na videoprojekcích snad měsíc v kuse, takže teď jim říct, že mají něco každý koncert měnit, to by byla mela :) Část show řízená počítačem bude během tour stejná. Každý koncert je ale samozřejmě originál. Něco sedne, něco ne. Lidi jsou pokaždý trochu jiný...

 

Před pár dny jsme na našem serveru zveřejnili novinku – videoklip k Tvému sólovému singlu Poločas. Dle velmi kladných reakcí a sledovanosti je vidět, že fanoušky Tvůj projekt velmi potěšil a zaujal. Proto nemůže přijít jiná otázka než: Co po velmi úspěšném singlu s klipem Poločas dále plánuješ? Můžeme se těšit na další singl či klip?


Sólovka má jediný důvod – chci si udělat radost. Někdy už jsem trochu unavenej z toho probírání, jestli je něco dostatečně metal, jestli je tam dost riffů a kopáků. Fanoušci tvrdý rockový muziky tohle hrozně řeší. Pozice největší metalový kapely v republice je dost náročná. Jsme hodně na očích a hodně nás všichni sledujou a hodnotí. Já si prostě chtěl udělat pecku po svým a aby to rozhodně nebyl metal :D. Co bude dál? Tomu nechávám volnej průběh. Nemusím se nikam tlačit a nic si dokazovat...

 

cd protheus polocas 01 02 3000x3000Kromě hudby se však věnuješ i sociální síti VeryHero, které jsi zakladatel. VeryHero, dá se říci, spojuje všechny dobré lidi a dobrými skutky pro druhé zlepšuje a mění svět.  VeryHero se stále více úspěšně dostává do podvědomí lidí a přidávají se další a další hrdinové. Můžeš nám nastínit či prozradit další plány a kroky VH do budoucna?

Bylo by to krásný, kdyby VeryHero spojovalo všechny dobré lidi :) Můj sen je vybudovat velkou síť, která fakt propojí lidi. Dělat dobré skutky je pro nás lidi přirozená věc. Když se nad tím zamyslíš, kolik znáš vyloženě patologicky zlých lidí? Většinou, když s člověkem promluvíš, zjistíš, že je vlastně spíš nešťastnej, nese si nějakou jizvu z minulosti. A hodně v tom dělá právě svět moderních technologií. Blbý zprávy se dobře prodávají, takže může člověk mít pocit, že je na světě všechno špatně, že všichni dělaj všechno jen se záměrem tě podvést, okrást... Chtěl bych tomu nastavit protipól. Věřím, že když se jednou z VeryHera stane pojem, lidi podvědomě řeknou „nejsme sami, je spousta lidí, co chtějí pomáhat“. Ale je to dlouhá cesta.

Teď v prosinci chystám soutěž především pro školy. Díky partnerům mám nachystanejch pěkných pár věcných cen, tak snad prolomíme ledy a pak už to půjde i bez motivace vyhrát mičudu nebo čelovku :)

 

veryhero


Honzo, děkujeme Ti za rozhovor a za Tvůj čas, který jsi nám věnoval. 

 


Já děkuju!

Ověření volného termínu

Neplatný vstup
Neplatný vstup
Neplatný vstup
Neplatný vstup

Navštivte můj „Fejs“